NOSILAC PROJEKTA

Youth Initiative for Human Rights / Inicijativa mladih za ljudska prava - YIHR BH
www.yihr.org



ŽANR

Dokumentarna animacija



FORMAT

DVD, trajanje 220 minuta
WEB stranica



KONCEPT

Kako bismo dobili moderan i prihvatljiv alat za sve korisnike, a najviše za mladu populaciju, otkrili smo novi model spajanja činjenica (usvojenih nakon opsežnih istraživanja) i moderne tehnologije koja omogućava jednostavnost očitavanja. Tako smo došli do žanra dokumentarna animacija. Projekat se sastoji od 17 animiranih mapa. U studijama u kojima se izučavao genocid, ispostavilo se da svaki genocid koji je izučavan, ima iste faze po kojima se odvija. Na taj način, ovaj projekat je po metodologiji činjenica iz dokumenata institucija koje su se bavile genocidom u Srebrenici složen po fazama kako se odvijao. Svaka mapa ima svoje ključne tačke u kojima se nalaze dokazi (tekst fajlovi, crteži, fotografije, video).



METODA RADA NA PROJEKTU

Projekat je rađen godinu dana uz prethodno opsežno istraživanje dostupnih dokumenata, svjedočanstava, studija, knjiga, filmova, fotografija. Način rada će biti predstavljen na web stranici koja će ujedno biti finalna faza projekta.



Izvori i dokumenti koji su pregledani, odabrani i korišteni u projektu

ICTY: Međunarodni sud za ratne zločine za bivšu Jugoslaviju u Hagu
UN: Kofi Annan: Izvještaj generalnog sekretara UN, suglasno Rezoluciji Generalne skupštine 53/55 – Pad Srebrenice, 15. novembar 1999.
UNPROFOR: Izvještaj štaba sektora sjeveroistok: Tuzla - Komandi UNPROFOR-a u Sarajevu, 16. juli,1995.
IZVJEŠTAJ: Tadeusz Mazoviecki, 22. august 1995. Masovna i pojedinačna likvidiranja civila
HOLANDIJA: NIOD izvještaj: Srebrenica. Obnova, pozadina, posljedice i analize pada zaštićene zone (Istraga holandske vlade o masakru, april 2002.)
RS: IZVJEŠTAJ: Komisija za istraživanje događaja u i oko Srebrenice od 10. do 19. jula 1995. Republika Srpska, Banja Luka, juni 2004.
Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji (Arhiv i publikacija "Srebrenica, od poricanja do priznanja" - priredila Sonja Biserko)
SENSE Tribunal (specijalizovani projekat novinske agencije Sense, sa sjedištem u ICTY u Hagu. Cilj ovog projekta je redovno praćenje rada ICTY i aktivnosti ICJ i ICC)
Richard Butler: Iskaz o vojnim događanjima u Srebrenici - Operacija "Krivaja 95"
ICTY: Presuda Radoslavu Krstiću pred Haškim Tribunalom
Priznanja aktera zločina: Dragan Obrenović, Momir Nikolić, Dražen Erdemović
Ton Zwaan: "O etiologiji i genezi genocida i drugih masovnih zločina uperenih potiv određenih grupa"
FAMA Arhivska kolekcija (govorna istorija, video, foto arhiv)
ICTY TV: prenos suđenja
Arhiva: Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji
MEDIJI: BBC, NYT, Washington Post, Radio France International, Oslobođenje, Liberation, Newsweek, Reuters, Guardian, Time, Associated Press, World Press Photo
DOKUMENTARNI FILMOVI: Sense Tribunal: "Izvan razumne sumnje", reditelj Mina Vidaković (SPECIJALNA ZAHVALA AGENCIJI SENSE TRIBUNAL za korištenje video materijala iz dokumentarnog filma "Izvan razumne sumnje"), BBC: "A cry from the grave", reditelj Leslie WoodheadRoy Gutman: "Zaštićena zona: UN i izdaja Srebrenice", reditelj Han Ziv,
KNJIGE: Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji: 'Srebrenica od poricanja do priznanja'(priredila Sonja Biserko), Chuck Sudetic: "Krv i osveta", Mark Danner: "Polja ubijanja u Bosni", Samantha Power: "Problem iz pakla: Amerika i doba genocida"Tarik Samarah: "Srebrenica", Emir Suljagić: "Razglednice iz groba"
ČLANCI, ESEJI: Julija Bogoeva: "Morbidno savršenstvo zločina", Latinka Perović: "Duboki muk - još uvek", Jean Rene Rues, intervju: "Srebrenica je više od tragedije"



AUTORSKI TIM

FAMA tim
Vođa tima: Suada Kapić



UREDNIK

Vildana Selimbegović



KREATIVNI TIM

Kreativni direktor i vođa tima: Jelena Oksenfeld



DOKUMENTARNA ANIMACIJA

VIZUAL Studio

grafički dizajn / produkcija: Davor Vidović
Animacija / video edit: Igor Hamzić
Zvučni efekti / pozadinska muzika: Adis Kutkut - Billain
Zvučna produkcija / glas1: Emir Saračević
Glas2: Dino Ćatović
Glas3: Amra Tosca
Glas4: Tanja Jovanović



PR i PROMOCIJA PROJEKTA

Una Bejtović



PROJEKAT PODRŽALI

Civil Rights Defenders (CRD)
National Endowment for Democracy (NED)
Ambasada SAD u BiH
Stavovi i mišljenja navedena u ovom projektu ne predstavljaju nužno stav američke vlade nego isključivo autora.



MAPIRANJE GENOCIDA

Proces genocida predstavlja niz događaja koji se odvijaju prema određenom obrascu za koji se može uočiti da ima svoje faze, i kog odlikuje izvjesna i njemu svojstvena 'unutrašnja logika'. Proces genocida ima svoj početak, strukturiran tok i svoj kraj. Kao prvo, mora da se definiše ciljna grupa (žrtve se obično biraju isključivo na osnovu toga što pripadaju nekoj grupi ili kategoriji), koja je određena kao meta progona ili uništenja. Kao drugo, mora da se izvrši eksproprijacija imovine pripadnika te grupe; kao treće, oni moraju da budu koncentrisani na jednom mjestu; kao četvrto, moraju da budu deportovani; i na kraju, značajan broj njih mora da bude ubijen. Iako u stvarnosti ove faze mogu vrlo brzo da se odvijaju jedna za drugom, u zavisnosti od okolnosti, uočeno je da prve faze procesa progona mogu da se odvijaju sasvim javno, dok su kasnije faze u najvećem broju slučajeva, obavijene velom tajnosti
(Ton Zwaan: 'O etiologiji i genezi genocida i drugih masovnih zločina uperenih potiv određenih grupa')



NAMJENA

Plasirati ovaj model kao univerzalni edukacijski model tumačenja i shvatanja mehanizma genocida (uzroci i faze po kojim se odvija). Uz isključivo korišćenje činjenica, bez komentara i zaključaka autora projekta, koji bi tjerali korisnika da formira unaprijedno mišljenje. Projekat ima nekoliko faza, kroz koji će biti dostupan široj javnosti, da bi se počeo koristiti kao alat komunikacije između mladih ljudi u BiH i Srbiji, potom u regionu, a i u svijetu, u formi prikazivanja, predavanja i diskusija ta temu.